Ağız ve Diş Sağlığı Tedavisinde Sedasyon Uygulamaları

Sedasyon 'Sakinleştirme' Demektir

Sedasyon, anestezi uzmanı tarafından, bazı ilaçlarla oluşturulan derin uykudur.

Özel Ege Şehir Hastanesi - Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Yararlı Bilgiler - Sedasyon

Sedasyon, hastanın sakinleştirilip diş tedavisinin kolayca yapılmasını sağlayan bir yöntemdir. Diş hekimi fobisi olan hastalarda çoğunlukla kullanılan sedasyon ayrıca zaman sıkıntısı çekenlerde de tek seferde birçok işlem yapılabilmesini sağlamaktadır.

Diş hekimi koltuğuna oturmak herkes için bir kabusa dönüşebilmektedir. Korku, bulantı hissi, uzun süre ağzın açık kalması, bütün tedavilerin aynı anda bitmemesi ve uzun sürme endişesi… İnsanlar ne yazık ki sırf bu olumsuzluklarla karşılaşmamak için günlerce ağrı çekmeyi, hatta dişlerini kaybetmeyi bile göze almaktadır.

Oysa başta Almanya olmak üzere Amerika, İngiltere, Fransa ve Belçika gibi birçok ülkede uygulanan ve ‘bilinç kaybolmadan derin uykuya dalmak’ olarak tanımlanan ‘sedasyon’ ile diş tedavisinde tüm bu sorunlar ortadan kalkıyor ve tek seansta birçok dişe işlem yapmak mümkün olabiliyor.

Kimlere Sedasyon Uygulanabilir?

Diş hekimliğinde sedasyon uygulaması işlem esnasında midesi çok bulanan hastalarda, iletişim kurulamayan çocuk hastalarda, diş hekimi fobisi olanlarda, zihinsel engelli bireylerde, uzun süredir şeker hastalığı, tansiyon problemi olan hastalarda, çok uzun sürebilecek işlemlerde ve bazen de sadece hasta isteğiyle yapılabilir. Stres oluşmadığı için şeker ve tansiyon problemi olan hastalarda rahatça işlem yapılabilir. İlaç kesildiği anda hastadaki etkileri azalmaya başlar, hasta bir süre dinlendikten sonra sorunsuzca evine gönderilebilir. Sedasyonun etkisi geçtiğinde kişi yapılan anestezi dahil hiçbir işlemi hatırlamaz.

Diş hekimliği söz konusu olduğunda en küçük problem bile zamanında tedavi edilmezse büyüyerek geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. En basit çürük bile tedavi edilmediğinde büyüyerek kanal tedavisi yapılmak zorunda kalabilir, bu işlem de gecikirse diş kaybedilebilir. Halbuki 6 ayda bir gerçekleştirilen düzenli diş hekimi kontrolüyle olası problemleri erken aşamadayken yakalanabilir ve ağır tedavilere gerek kalmadan sorunlar çözülebilmektedir . Peki çok basit gibi görünen bu ziyaretler ya da tedaviler bazıları için bir kabus olabilir mi?

Diş tedavileri bazı hastalarımız için korkutucu ya da gerginlik yaratan işlemler olabiliyor. Özellikle çocukken diş tedavisi esnasında hoş olmayan deneyimler yaşayan kişiler bu tedavilerden çekinebiliyor ve zamanla diş hekimi fobisi gelişebiliyor. Yoğun iş hayatı ve zaman sıkıntısı olan iş adamlarının, bürokratların, uzun ve can sıkıcı diş tedavileri görmek zorunda kalmamak için diş hekimi koltuğundan kaçındığı ve dişlerini kaybettikleri bir gerçektir.

Bu durumda geri dönüşümsüz aşamaya gelindiğinde çekilen dişleri ve eriyen kemikleri yerine koymak için çok daha uzun ve yorucu tedaviler görmek zorunda kalmaktadırlar. Bu klasik diş hekimi korkusunu yaşayan, diş hekimi koltuğundan çekinen hastalarda tedavilerini daha rahat hale getirmek için sedasyon ve genel anestezi gibi yollar bulunmaktadır.

Sedasyon işlemi çocuklar dahil isteyen herkese uygulanabilir. Sedasyon genel anestezi uzmanı tarafından hastane şartlarında uygulanması gereken bir prosedürdür. İşlem süresince hastanın nabzı ve tansiyonu sürekli olarak takip edilir.

Hasta İsteğiyle Sedasyon Uygulaması Tercih Edilebilir Mi?

Özellikle diş hekimi fobisi, aşırı bulantı refleksi veya yoğun iş hayatı nedeniyle kendi sağlığına uzun zaman ayıramayan kişilerde, onca zaman ertelenen tedavilerin sadece bir seferde bitirilebilmesi için derin sedasyon işlemi çok iyi bir fırsattır.Böyle durumlarda hasta uyutularak yapılması gereken tüm dolgular, kanal tedavileri, diş eti tedavileri yapılabilir. Hatta hastanın ağzında çekilmesi gereken tüm dişlerin çekilip yerine implantların yerleştirilmesi ve aynı gün geçici dişlerinin yapılarak hastanın günlük hayatına ara vermeden devam edebilmesi bile mümkündür.

Sedasyon Riskli Midir?

Hastane şartlarında oluşabilecek her türlü risk minimuma çekilmiştir. Tedavi boyunca hastanın tüm hayati fonksiyonları Anestezi ve Reanimasyon uzmanı tarafından kontrol altında tutulur. Tedavi bittikten sonra hasta uyandırılır, bir süre dinlendikten sonra taburcu edilir. Yapılan tedaviye bağlı olarak kişi ertesi gün günlük hayatına dönebilir.