Diş Beyazlatma (Dental Bleaching)

Diş beyazlatma; dişlere çeşitli kimyasal ajanlar uygulanarak dişteki renklenme ve lekelenmelerin giderilmesini sağlayarak dişin rengini açma işlemidir. Diş dokusundan hiç madde kaybına neden olmayan diş beyazlatma işlemi, gülümsemenizi bir anda değiştiren uygulaması kolay ve etkili sonuç alınan bir işlemdir. Diş hekimliğinde en çok uygulanan kozmetik prosedürlerden bir tanesidir.

Dişin renklenmesine neden olan bazı etkenler vardır. Her gün tüketilen cola, çay, kahve, şalgam, kırmızı şarap gibi koyu renk içecekler, aşırı salçalı koyu renk yiyecekler, sigara kullanımı ve ağız hijyenine yeterli önemin verilmemesi dişlerde renklenmeye sebep olan bazı dış faktörlerdir. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak dişlerin yapısında biriken mineraller de doğal diş renginin koyulaşmasına neden olur. Diş beyazlatma işlemi sayesinde dişteki bu tarz renklenmeler giderilir.

Özellikle sarı renkte dişlere sahip kişilerde diş beyazlatma işlemi çok etkilidir ve istenilen sonuç kolaylıkla elde edilir. Kahverengi ya da daha grimsi tona sahip olan dişlerde istenilen sonuç tam olarak elde edilemez. Bu kişilerde estetik beklentiyi karşılamak için diş beyazlatma işlemi ile dişlerin renginde hafif bir açılma sağlandıktan sonra zirkon kaplama ve dental lamina gibi restoratif seçenekler değerlendirilmelidir.

Beyazlatma işlemi tek seferde sonuç alınan bir işlem değildir. Etkili sonuç alınabilmesi için birkaç uygulanan bir işlemdir. Kliniğimizde 2 farklı tipte diş beyazlatma tedavisi uygulanmaktadır; ofiste (klinik ortamında) uygulanan tip ve ev+ofis (kombine) birlikte uygulanan tip. Klinik ortamında uygulanan beyazlatmada, hastaya istenilen sonuç elde edilene kadar birkaç seans beyazlatma ajanı uygulanır. Ev tipi diş beyazlatma ise; ağız içinden ölçü alınarak kişiye özel kalıplar hazırlanır. Bu kalıplara belirli miktarlarda beyazlatma ajanı koyularak hastanın kendisi tarafından evde ilave tedavi uygulama yapılır. Ev+ ofis tipinde sadece ofis tipinde yapılan beyazlatma işlemine göre daha hızlı, etkili ve uzun süren bir sonuç alınır.

Dişlerin beyazlama süresi ve miktarı kişiden kişiye değişmektedir. Ortalama olarak diş beyatlatma tedavisinin süresi 2-3 hafta arasındadır.Beyazlatmanın etkileri genellikle 3 yıl kadar sürer. Ama bu kişiden kişiye değişen bir süredir. Özellikle sigara içen, koyu renkli yiyecek ve içecek çok fazla tüketen kişilerde bu süre kısalabilir.

Beyazlatma ajanları, dişte mevcut olan beyaz dolgu (kompozit dolgu) ve porselen kaplamalara etki etmez. Var olan restorasyonların rengini değiştirmez. Dişin kendi yapısını beyazlatır.Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatma işleminin dişlere hiçbir zararı yoktur. Fakat diş beyazlatma işlemi diş hekimine danışılmadan yapılmamalıdır. Çünkü beyazlatma işlemi dişlerde geçici bir hassasiyete yol açar.

Hasta tarafından piyasadaki çeşitli preparatlar bilinçsizce evde uygulandığında, daha önceden diş hassasiyeti olan kişilerde var olan hassasiyetin daha da artmasına neden olabilir. Ayrıca evde uygulanan ajanlar, doğru bir şekilde kullanılmadığında diş etlerinde kimyasal yanıklara sebep olabilir.

Diş Beyazlatma İşlemi Kimlerde Daha Hızlı?
Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Sürer?
Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? (Tüm Bilmeniz Gerekenler)
Porselen Laminalar Nedir Ve Nasıl Yapılır?