Tek Diş Beyazlatma

Özel Ege Şehir Hastanesi - Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Yararlı Bilgiler - Tek Diş Beyazlatma

Bu beyazlatma yöntemi ağızdaki tek bir tane dişin renginin diğer dişlere göre koyulaştığı durumlarda uygulanır. Daha önceden kanal tedavisi görmüş ya da travma/darbe sonucu canlılığını yitirmiş dişlerin rengi genellikle diğer dişlere göre zamanla koyulaşmaktadır. Tek dişte görülen bu renklenme çeşidi, dişin içine koyulan beyazlatma ajanı ile kolaylıkla giderilir. Bu beyazlatma türüne, intrakoronal diş beyazlatma ya da tek diş beyazlatma denilmektedir.

Tek diş beyazlatma, dişin şeklinin ya da ağız içindeki pozisyonunun değiştirilmesine yani dişe herhangi bir kaplama yapılmasına gerek kalmadan istenilen estetik sonucun alınabildiği oldukça ekonomik bir yöntemdir.

Bu yöntem şu şekilde uygulanmaktadır: Canlılığını kaybetmiş olan dişe eğer daha önce kanal tedavisi uygulanmadıysa önce kanal tedavisi yapılır. Dişin arka tarafından kanal tedavisinin yapılabilmesi için açılan küçük boşluğa kanal tedavisi tamamlandıktan sonra beyazlatma ajanı yerleştirilir ve boşluk geçici dolgu ile kapatılır. Beyazlatma uygulaması dişin rengi açılana kadar 3-4 kez tekrarlanır. Sonrasında ise dişin arkasındaki boşluk dolgu ile kapatılarak tedavi tamamlanır.

Tek Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır ?