Şeker Hastalığında Beslenme

Diyabette tıbbi beslenme tedavisinin amacı kan şekeri düzeyinizi normal sınırlar içerisinde tutarak, kısa veya uzun dönemde oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek veya geciktirmektir.Tıbbi beslenme tedavisini uygularken dikkat ettiğimiz bazı konular vardır, diyabetli kişilerin beslenmesinde karbonhidratlar çok önemli yer tutar,karbonhidratların miktarına ve çeşitlerine dikkat etmemiz gereklidir.Kan şekerini hızlı yükselten basit karbonhidratlar tüketmek diyabet tedainiz için uygun değildir.Karbonhidrat tercihimiz kompleks karbonhidratlardan yana olmalıdır. Bunların kullanımı bir  diyetisyen vasıtasıyla size özel günlük insülin  veya oral antidiyabetik ilaç kullanımınıza dikkat ederek planlanmalıdır. 

Diyabet tipleri  Tip1, Tip2 olmak üzere 2’ye ayrılır son dönemde gestasyonel diyabet 3. tür olarakta kabul görmektedir. Tip1 ve Tip2 deki beslenme şekli benzerdir kişinin kan şekerine ,ilaç tedavisine, beslenme alışkanlıklarına ve sosyo-ekonomik durumuna dikkat edilerek hazırlanan listeler ile kişilerin beslenmesi planlanır.. 

Özel Ege Şehir Hastanesi - Bölümler - Beslenme ve Diyetetik - Şeker Hastalığında Beslenme

Diyabetli hastalarda genel olarak yasak diyebileceğimiz gıdaları kan şekerini hızlı yükselten şekerli hertürlü yiyecek-içecekler, işlenmiş tahıllar,glisemik indeksi yüksek meyve ve tahıllar,meyve suyu,alkollü içecekler olarak olarak tanımlayabiliriz.Bunun yanında serbest olan besinlerin ise miktarı çok önemlidir.

Ramazanda diyabetli hastalar oruç tutmak isterse,ilgili hekimlerine mutlaka danışmalıdırlar.Oruç tedavilerini ve sağlıklarını kötü etkileyebilir.

Diyabet tedavisinde alkol alımı genellikle önerilmez.Alkol tüketimiyle birlikte kan şekerimiz hızlı bir şekilde düşebilir bunun sonucunda da kişiler hipoglisemi ataklarına  girebilir.

Diyabette tatlandırıcıları sakarin kullanmaması gereken hamile ve emzikli kadınlar ve aspartam kullanmaması gereken fenilketonürili kişiler dışındakiler kullanabilirler.

 

Diyabette diyabetik veya diyet ürün kullanımına dikkat etmek gerekir, içlerinde şeker olmayabilir fakat un yağ ve kalori içermektedir.Bu nedenle serbestçe, istediğiniz kadar yiyemezsiniz ancak öğün içinde bazı yiyeceklerle değişim yaparak kullanabilirsiniz.

Diyabette tıbbi beslenme tedavisini planlarken kişinin öncelikli olarak eşlik eden hastalıklarına, detaylı vücut analizleri yapılarak kilo durumuna sonra da kişinin günlük alışkanlıkları sosyo-ekonomik durumu ve buna bağlı olarak çevresel faktörler da göz önünde bulundurarak kişiye özel bireysel diyet planlamaları yapılmaktadır. Kişiler genelde sık beslenmelidir üç ana öğün ve ara öğünler yapılması önerilmektedir. Ana ve ara öğünlerde mutlaka dengeli bir besin çeşitliliği olmalıdır.Sadece karbonhidrat sadece yağ veya proteinden oluşan öğünler değil tüm besin ürünlerini içeren kişiye özgü hesaplanmış, diyetisyen danışmanlığında hazırlanmış beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

 

Diyabetli kişiler hipoglisemi atağı geçirdiğinde nelere dikkat etmelidir?

Kan şekerinin 50 mg/dl’nin altına düşmesine hipoglisemi denir.Hipoglisemi durumunda hemen  bir bardak meyve suyu veya 3-4 adet küçük kesme şeker veya 2-3 büyük kesme şeker gibi 15 gr basit karbonhidrat içeren bir yiyecek almalısınız.