Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları - Yararlı Bilgiler

1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası

Bebek için en değerli besin olan anne sütü doğumdan başlayarak 2 yaşına kadar verilmelidir.Hatta ilk 6 ayda bir kontreendikasyon yoksa tek besin anne sütü olmalıdır.

Bebekler Neden Anne Sütü ile Beslenmelidir?

Anne sütü her bebek için özeldir.prematür,matür ya da ileriki aylarda olan bebeklerin zamanına göre üretilmektedir.ilk hafta ‘kolostrum’ adı verilen halk arasında ‘ağız sütü’ olarak da bilinen anne sütü özellikle immunglobulin açısından zengin olması nedeniyle bebeğin ilk aşısı olarak nitelendirilebilir.kolostrumun içeriği ilerleyen günlerde değişerek ilk 10-15. günlerde olgun anne sütü haline dönüşmektedir.

Beslenmenin ilk dakikalarında karbonhidrattan zengin süt yerini; beslenmenin son aşamasında yağdan zengin süte bırakır.Anne sütü ekonomiktir, ailelere ek maddi yük oluşturmaz. Steril etmek, ısıtmak, soğutmak, depolamak için özel aletlere veya biberon, emzik gibi aracılara ihtiyaç duyulmaz.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

Anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemleri daha güçlü olmakla birlikte enfeksiyonlara daha dirençlidir.

Anne sütünün bir diğer ve çok önemli özelliği ise ortaya çıkabilecek allerjik hastalıklar,astım,solunum yolu hastalıkları,gastroenterit,diyabet,kanser ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu olmasıdır.

Anne Sütünün İçeriği

Anne sütünün %87’sinin su olması nedeniyle ilk 6 ayda anne sütü ile beslenen bebeklere su verilmesine gereksinim yoktur.içeriğinde bulunan doymamış yağ asitlerinin bebeğin yaşamının ilk 4 ayında kendisi tarafından sentezlenemiyor.olması nedeniyle beyin ve sinir gelişimine katkısı büyüktür.inek sütüne oranla protein içeriği daha azdır ancak biyolojik değeri daha yüksektir.sindirimi daha kolaydır.böbreğe ek solüt yük oluşturmamaktadır.

Başarılı Emzirme Nasıl Olmalıdır?

Bebek doğar doğmaz en kısa sürede beslenmelidir.emzirme sırasında anne rahat olmalı ve dik pozizyonda oturmalıdır.bebeğin yüzü anneyi görebilecek şekilde olmalıdır.memenin kahverengi kısmının yani areolanın alttan tamamı üstten bir kısmı bebeğin ağzında olmalıdır.meme alttan 4 parmak üstten başparmak kavrayacak şekilde desteklenmelidir.bu destek şekli c harfine benzetilmektedir.

Bebek emerken ortalama 5-10 dk’da doyuma ulaşabilirken bu süre 20 dk’yı bulabilir.yenidoğan bebekleri günde 10-12 kez emmek isterken,öğün sayısı ileriki aylarda azalır.

Bebek Emzirmede Yapılan Yanlışlar

En önemlisi bebek doymadı endişesi ile biberon kullanılması ve ek besine geçiş için acele edilmesidir.Bir  diğer yanlış ise benzer kaygılarla emziğin bala batırılması(dır ki ilk 1 yaşta bebeklerde botulizme sebep olabilmektedir.), ağzına şekerli sıvılar veya bitki çayları verilmesi bebekte memeye isteksizlik yaratabilir.

Anne Sütü ile İlgili Temel Gerçeklere Gelirsek

 

 • Her bebek için en iyi,en doğal,en taze besindir.
 • Her zaman temizdir.
 • Daima hazırdır.özel harcama gerktirmez.
 • Tamamıyla ve kolaylıkla sindirilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,hastalıklara karşı korur.
 • Bebekle anne arasındaki özel sevgi bağının kurulmasını sağlar.

Sağlıklı nesiller için anne sütünün önemini unutmayalım!

Ay Ay Bebek Gelişimi

0-1 Ay : 37-40. Gestasyonel haftada doğmuş bebekler miad yani zamanında doğmuş bebekler olarak değerlendirilir. Normal yenidoğan bebeğin kilosu ortalama 2800-3500 arasındadır. Doğumdan sonraki ilk dönemlerde %6-10 kilo kaybı olabilir. Bu kaybın %10’u geçmemesi istenir. Bebeğiniz iyi bir beslenme ile en geç 2. haftasında doğum kilosuna ulaşmalıdır. Normal bir yenidoğanın boyu 48-52 cm arasındadır. Cinsiyetin yarattığı fark ile erkekler 50-52 cm civarında kızlar ise 48-50 cm civarında olabilir. Yenidoğan bir bebeğin baş çevresi vücuduna göre büyük görünür. Ortalama çevresi 34-36 cm’dir. Bebeğinizin kafası beyin gelişiminin rahatça olabilmesi için ayrı ayrı kemiklerden oluşmaktadır ve en önde bulunan ön fontanel halk arasında bıngıldak denilen boşluk bulunmaktadır.

 

Bebeğinizin ilk dışkısına mekonyum adı verilir. Rengi-siyah koyu yeşildir ve yapışkan kıvamdadır. İyi beslenebilen bebeklerde 3-4. günlerde dışkı rengi açılır. Günlük dışkılama sayısı 3-7 arasındadır.

 

Yenidoğan dönemindeki bebeğiniz sırt üstü yatırıldığında kollarda ve bacaklarda sürekli ritmik hareketler vardır, bu durum bebeğinizin zamanına göre normaldir. Bebeğiniz 1 aylıkken başını tutmaya başlamalıdır, bu süreç 3 aya kadar uzayabilmekle birlikte çoğu bebek 1 aylıkken başını tutabilir. Yenidoğan bebekler görme alanındaki sadece parlak cisimleri seçebilir. 2 haftalıkken eşyaları ya da kişileri 45-90 derece takip edebilir. Yenidoğan bebeğiniz ani seslerle irkilebilir bu durum tamamen doğaldır. 1-2 aylık bebeğiniz yüze bakar ve kısa süreli göz teması kurarak annesini görünce gülümseyebilir.

2. Ay: Bebeğiniz 2 aylıkken eşyaları ya da kişileri 180 derece takip edebilir. Bebeğiniz artık gıdıklanabilir. Gülümseyerek ya da sert konuşulduğunda duyguları ayırt edebilir. Ağlama dışı sesleri çıkarmaya başlayabilir(örn.agulama,mırıldanır gibi sesler çıkarma)

 

3. Ay: 12-14 haftalık bir bebek yüz üstü yatırıldığında kollarıyla destekleyerek başını kaldırabillir. Bebeğiniz 3 aylıkken görmediği bir yerden gelen seslere doğru başını çevirerek yönelim gösterebilir(örn:çıngırak sesi,zil sesi).  Görüş alanındaki cisimleri tutmak,ağzına götürmek isteyebilir. Artık annesini tanımaya başlayabilir. İnsanlara ilgi duyar, yalnız kalınca sıkılır.

 

 

Dikkat İlk 3 ayda bebeğinizin gözlerinde kayma olabilir takip edilmelidir. Devamı halinde göz hastalıkları hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

4. Ay: 4 aylık bebeğiniz cisimleri tam olarak görebilir, böylece 4-6 aylıkken cisimlere bilinçli bir şekilde uzanabilir.4 ay civarında cisimlere yönelebilen bir bebek bu ayda elleriyle de oynamaya başlayabilir.

 

5. Ay: Bebeğiniz 5-6 aylıkken destekli oturabilir. Yattığı yerde kendi etrafında dönmeye başlayabilir.

 

6. Ay: Normal hızda büyüyen 6 aylık bir bebek bu ayda doğum kilosunun ortalama 2 katı ağırlığındadır. 6 aylık bebeğinizin baş çevresi ortalama 44 cm’dir. Bebeğiniz bu ayda uzandığı cisimleri avucuna almaya, el çırpmaya, elleriyle yüzünü kapatarak oynanan ce-ee oyunu anlamaya başlar. Herşeyi ağzına götürür,dış dünyayı tanımaya başlar. Eğlenirken neşe çığlıkları atar,  kızdığında bağırabilir.

 

7. Ay: Bebeğiniz 7-8 aylıkken desteksiz oturabilir. Yabancı kişileri (aile dışı) yadırgamaya başlar.

 

8. Ay: Bebeğiniz 8-9 aylıkken rutinde kullanılan birçok kelimeyi anlar. 8-9 ay civarlarında anne-baba gibi sözcükleri anlamını bilmeden söyleyebilir.

 

9. Ay: Bebeğiniz 9-10 aylıkken ayakta destekle(bir yere tutunarak) durabilir. Emekleyebilir. Cisimleri bu ayda  baş ve işaret parmakları ile tutmaya başlar, bir elinden diğer eline geçirebilir. Belli insanlara bağlanır ve o kişinin yanında olmasını ister.

 

10.  Ay: El parmaklarıyla tam olarak cisimleri tutmaya 10. ayda başlar. Yatar konumdan oturur konuma geçmeye başlayabilir.

 

11. Ay: Bebeğiniz 11-12. aylarında ilk kelimelerini bilinçli olarak söylemeye başlar. (Örn: anne,baba,dede) Tutunarak oturduğu yerden ayağa kalkabilir.

 

12. Ay: Normal hızda büyüyen 12 aylık bir bebek bu ayda doğum kilosunun ortalama 3 katı ağırlığındadır. Bu ayda bebeğinizin boyu ortalama 72-77 cm’dir. 12 aylık bebeğinizin baş çevresi ortalama 46 cm’dir. Ön fonranel (bıngıldak) 12-18. ayda kapanır ya da kapanmaya başlar. Bebeğiniz 12-14 aylıkken yürümeye başlayabilir. ‘Hayır’ denildiğinde yapacağından vazgeçebilir. Günlük alışkanlıklar kendini güvende hissetmesine, değişiklikler ise huzursuzluk yaşamasına neden olabilir 

Dikkat edilmesi gerekenler

 • Bebeğiniz 3 aylık olmasına rağmen başını tutamıyorsa, gülümsemeye karşılık vermiyor, sesler çıkarmıyorsa,
 • Bebeğinizin sağ sol bacak ve kollarının hareketleri arasında fark varsa(bir taraf daha az hareket ediyorsa),
 • 4 aylık bebeğiniz onunla oynanmasına ya da gıdıklanmasına rağmen tepki vermiyorsa,
 • 6 aylık bebeğiniz hala kendi etrafında dönemiyorsa,
 • 5-6 aylıkken destekli, 7-8. Ayda desteksiz oturamıyorsa,
 • 12 aylık bebeğiniz hala tutunarak ayakta duramıyorsa, el sallamıyorsa, elleriyle alkış yapmıyorsa,
 • 18 aylık bebeğiniz hala yürümüyorsa,

 

Bebeğiniz çocuk hekimi tarafından değerlendirilmeli, gereklilik halinde çocuk nöroloji uzmanına yönlendirilmelidir.

 

Çocuk Hastalıklarında Gece Polikliniğimiz Başlamıştır

Çocuğunuzla geceleri yaşayabileceğiniz sağlık sorunları sizi daha fazla üzebilir. Bu durumu önemsiyoruz, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktorumuz İffet Uysal Saat 23.00’a kadar hizmetinizde.

Özel Ege Şehir Hastanesi - Bölümler - Çocuk Hastalıklarında Gece Polikliniği