Ekzema (Dermatit) Nedir?

Ekzema Nasıl Tedavi Edilir?

Ekzema (dermatit) en sık rastlanan deri hastalıklarındandır. İçten veya dıştan tetikleyici faktörler sonucu deride bir reaksiyon gelişir ve bu reaksiyon değişen şiddette kaşıntı, kızarıklık, çatlak, soyulma ve kabuklanmayla sonuçlanır. Şiddetli reaksiyonlarda yanık gibi su toplaması da gözlenebilir. Ekzema bu bulgularla seyreden bir grup hastalığın genel adıdır ancak oluşum sebebine göre farklı alt tiplere ayrılır.

İrritan kontakt ekzema

Deterjan, sabun, alkol gibi tahriş edici maddeler deriye uzun süreli temas ettiğinde deri yüzeyindeki koruyucu tabaka ortadan kalkar ve ekzema bulguları ortaya çıkar. Tedavide bu maddelerin tamasından kesin olarak kaçınmak gereklidir.

Allerjik kontakt ekzema

Bebek bezi ekzeması, metal takılara bağlı oluşan ekzema veya parfüm gibi maddelere bağlı oluşan ekzema bu gruptandır. Bu tip ekzema ilk kez karşılaışan bir maddeye temasla aniden gelişebileceği gibi bir maddeye ara ara süregelen bir temasa bağlı zamanla da gelişebilmektedir.

Özel Ege Şehir Hastanesi - Bölümler - Dermatoloji - Yararlı Bilgiler - Ekzema

Atopik ekzema

Genellikle bebeklik çağında başlayıp giderek azalan bir seyir izleyen ancak nadiren yetişkinlerde de devam eden bir ekzema türüdür. Bebeklerde yanaklarda olan döküntü yaş ilerledikçe eklem iç yüzlerinde görülmeye başlanır. Klasik tutulum yerleri bunlar olsa da tüm vücudu da tutabilmektedir. Genetik olarak allerji yatkınlığı olan bireylerde çevresel uyaranların etkisiyle ortaya çıkar. Bu hastalarda cilt kurudur ve buna bağlı “pitriazis alba” dediğimiz yuvarlak şekilli hafif renk açılmaları da görebiliriz. Atopik ekzema tekrarlamaya eğilimli bir ekzema türüdür ve doktor kontrolünde uzun süreli tedavi gerektirir.

Seboreik ekzema

Yatkın kişilerde saçlı deri, yüzün T bölgesi, kulak içi ve göğüs ile sırt ortta hatta yerleşebilen kızarıklık, kaşıntı ve sarı kabuklanmalarla karakterize bir ekzema türüdür. Genellikle yağlı deride daha sık gördüğümüz bir problemdir. Hastalık hemen her zaman tekrarlama eğilimindedir, özellikle stres ve hava değişikliği alevlenmelere yol açar. Uygun cilt bakım ürünleri ve uygun şampuan kullanımı ile atak sıklığı azaltılabilir. Doktor kontrolünde uzun süreli tedavi gerektirir. 

Bunlar dışında kuruluğa bağlı numuler ekzema dediğimiz dairesel lezyonlar, sıklıkla ilkbahar ve yaz döneminde ortaya çıkan parmak kenarlarında iğne başı büyüklüğünde su kabarcıkları ile seyreden dizhidrotik ekzema, strese bağlı daha kalın lezyonlarla seyreden ekzemalar ve varislere bağlı ayak bileği iç yüzde yerleşen staz dermatiti dediğimiz ekzemalar da mevcuttur. 

Ekzemada öncelikli tedavi sebebin ortadan kaldırılmasıdır. Hastalığın hemen her çeşidinde cildin koruyucu yağ tabakası bozulduğu için bu tabakayı yerine koymak çok önemlidir. Bu da nemlendirici kremlerle yapılmaktadır, bu anlamda her nemlendirici işe yaramayabilir. Doktorunuzun önerdiği tedaviye yardımcı dermokozmetik ürünler genllikle daha iyi sonuç verir. Diğer yandan allerjik ekzemalarda eğer sebep saptanamamışsa allerji testleri mutlaka yapılmalıdır. Bunun dışında ekzema tedavisinde sıklıkla reçete edilen kortizonlu ilaçlar bilinçsiz kullanıldığında geri dönüşü mümkün olmayan yan etkilere yol açabilmektedir. Bu sebeple özellikle tekrarlayan ekzemalar mutlaka bir dermatoloji uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. Tedaviye yanıtsız hastalarda tanıyı kesinleştirmek için bir deri biyopsisi uygulanmalıdır.

Ekzema tedavisi cilde özenle bakmayı, korumayı ve en önemlisi sabır gerektirir. Dermatoloji heminizin uyarılarına dikkat ederek önerdiği tedaviyi kullanmanız hastalığın hem kısa sürede iyileşmesini sağlar hem de tekrar sıklığını azaltır.