Lazer Epilasyon

Hastanemizde Lazer Epilasyon ve Bilinmesi Gerekenler

Özel Ege Şehir Hastanesi Güzellik ve Estetik Merkezimizde Alexandrite Epicare cihazı kullanılmaktadır. Alexandrite Epicare cihazıyla anestezi gerektirmeyen konforlu uygulamalar yapılabilmekte ve uygun hastalarda kalıcı sonuçlar elde edilebilmektedir.

  • Lazer sistemlerinde amaç belirli dalga boylarında deriye verilen ışığın söz konusu dalga boyunu karşılayacak bir renge denk geldiğinde ısıya dönüşerek o alanda hasar yaratmasıdır. Epilasyon için bu renk koyu kahverengi veya siyahtır. Hasta ne kadar beyaz tenli olursa ve kıl rengi ne kadar koyu olursa tedavi o kadar başarılı olur. Sarı ve beyaz kıllarda lazer epilasyon mümkün olmamaktadır.
  • Genel olarak tüylenme şikayetlerinde, lazer epilasyon öncesi hastaların hormon profillerinin değerlendirilmesi, varsa bozuklukların giderilmesi tedavinin başarı şansını arttırmaktadır. Lazer yalnızca deride belirli bir tabakaya kadar ve ısıya dönüştüğü noktalarda etki eder. Bunun dışında iç organlara herhangi bir etkisi yoktur.

Bir ışık sistemi aracılığıyla tüylerin yok edilmesi işlemine lazer epilasyon diyoruz

Lazer epilasyonun nasıl çalıştığını kısaca anlatalım. Tülerimize renk veren melamin adında bir pigment bulunmaktadır. Bu aynı zamanda derimize de renk veren bir pigmenttir, Lazer ışığı bu pigmenti gördüğü noktada ısı enrjisine dönüşüyor. Işık enerjisinin ısı enerjisine döneüşmesi sonucu o noktada bir tahribat yaratıyor ve kıl kökünü yok ediyor. Lazer epilasyon bu sayede vücudun kıllardan arınmasını sağlıyor.

Lazer Epilasyonda Bölge Sınır Var Mıdır?

Lazer epilasyonda bölge sınırı yoktur. Hemen hemen her bölgeye uygulanabilir. Burda önemli olan bölgeden ziyade kılın yapısıdır. Bazı tip kıllarda lazer epilasyon yapılamıyor. Özellikle melamin pigmentinin az olduğu yada farklı tipte melemini olan mesela daha kzıl kıllarda lazer epilasyonu kullanamıyoruz çünkü bu noktada ışık enerjisi ısı enerjisine dönüşümü gerçekleşmeyebiliyor. Ve biz bu gibi durumlarda kökte tahribatı göremiyoruz. Bu nedenle kılın uygunluğu çok önemli. 

Lazer Epilasyon Kaç Yaşından Sonra Yapılır?

Lazer epilasyonda 18 yaşından sonra yapmayı tercih ediyoruz. Fakat daha erken yaşta tüylenme sorunu yaşayan hastalarda zararlı bir işlem olmadığından yapılabiliyor. 18 yaşına kadar bilindiği üzere ergenlik dönemi devam ettiği için bazı kişilerde daha uzun bazı kişilerde daha kısa da sürebiliyor fakat bu dönemde hormonlara bağlı tüylerin aktivitesi hala devam etmekte olduğu için uygulamamız yetersiz sonuç veriyor yada epilasyon süresi uzayabiliyor. Mesela 5 seans uygulanaan bölge 10 seansa çıkabiliyor. Sonuç olarak hormon aktivitesi bitmediği için kıl büyümesi devam edebiliyor.

Lazer Epilasyon Öncesi Hazırlık Süreci

Epilasyon öncesi bazı hazırlıklar yapılması gerekmektedir. Özellikle kıl köklerinin sağlamlaşması kalınlaşması için bölgenin traşlanmasını öneriyoruz. En azından 3 hafta süreyle traşlanmasında fayda görüyoruz. Çünkü ne kadar ince olursa kıl yapısı dediğimiz gibi o kadar az ışık emdiği için o kadar ısıya dönüşüyor. Ve biz istediğimiz sonucu alamıyoruz. Uygun yapılmadığında yan etkileri olabilir.

Lazer Epilasyon Yan Etkileri

Oldukça spesifik noktaya etki eden bir yöntemdir. Dolayısıyla çevre dokulara etkisi minimaldir. Hedef doku melamin pigmentinin toplandığı alandır. Dolayısıyla uygun koşullarda yapıldığında deride çok fazla yanık görülmemektedir. Fakat deri rengi koyuysa veya uygun dozda ışık verilmediyse bu melaminde etkilenerek yanıklara yol açabilir. Lazer epilasyonda ara ara görülen komplikasyondur bu. Ancak söylenildiği gibi uygun deriye uygun doz verildiğinde çok sık rastlanılan bir durum değildir. Melamin pigmenti renkli benlerimizdede olduğu için yapılan bölgedeki benlerin korunmasıda oldukça önemlidir.

Lazer epilasyon kanser yapar mı?

Lazer epilasyon için böyle bir durum söz konuş değildir. Ama bölgede displastik özellikte dediğimiz kansere yatkın yada eğilimli benler varsa bu benler yakıldığı taktirde o zaman bazı kanserojen değişimler görebiliyoruz..O yüzden benlerin üzerine korumak gerekmektedir. Epilasyon öncesinde bu tür benlerin Dermatoloji Uzmanları tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Lazer Epilasyon Her Mevsimde Yapılabilir mi?

Lazer epilasyon her mevsimde yapılabilir fakar genellikle kış mevsimi tercih edilir. Bunun sebebi derimizin en beyaz halinin kış mevsiminde olmasıdır. Ancak yaz mevsiminde uygulanan bölge güneşten iyi korunuyorsa veya kaplı bölgelerdeyse (Genital bölge-koltuk altı) bu bölgelerde güvenli lazer epilasyon yapılabilir. Sonrasında bir iki gün güneşten korunmak o bölgeyi nemlendirmek gerekir.

 

Belirttiğimiz gibi kişinin bronzlaşmış olması ten renginin olabilecek en açık renginde olması yan etkilerin oluşmaması açısından önemlidir ancak yaz kış yapılabilir. Lazer epilasyonu yaklaşık 8 haftada bir birkaç seans şeklinde yapıyoruz sonuç alana kadar devam ediyoruz.

Lazer Epilasyon Kalıcı Mıdır?

Lazer epilasyon kalıcılığı da tahrip olan kıl kökleri için ömür boyudur diyebiliriz. Ama zaman içerisinde bazen yeteri kadar ışık almayan köklerden birkaç yıl sonra yeniden kıl çıkması söz konusu olabiliyor.Bu tüyler her zaman daha ince, zayıf, daha açık renk oluyor ama genel olarak çok uzun süre kalıcıdır diyebiliriz.

Lazer Epilasyon Kalıcı Mıdır?

Lazer epilasyon kısırlık yapmaz. Sadece derinin incecik bir alt  tabakasına etki etmektedir. İç organlara, yumurtalıklara etkisi söz konusu değildir. Dolayısıyla herhangi bir kısırlık gibi yan etkisi yoktur.

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer sonrası uygulama alanlarına  özel bakım gerekebiliyor. Isıya ve ışığa bağlı olarak cilt kuruyabiliyor. Bu nedenle nemlendirmeyi öneriyoruz.