PRP (Platelet Rich Plasma) Bilinmesi Gerekenler

Özel Ege Şehir Hastanesi Güzellik ve Estetik Merkezinde PRP (Platelet Rich Plasma) uygulaması yapılmaktadır. PRP, trombositten zengin plazmadır. Trombositler kanımızda tıkaç hücreleri olarak da bilinir ve bir yerimiz yaralandığında kanamayı durduran hücrelerdir. Trombositler aynı zamanda yaralanma durumunda aktive olup içerdikleri çok sayıda iyileşme faktörünü ortama salıp hasarlı bölgede onarımı sağlarlar.

  • PRP uygulamasında hastadan kan alınarak bu hücreler ayrıştırılır, dış ortamda aktive edilerek hastaya geri verilir. Bu sayede uygulanan alandaki hasara yönelik bir tedavi süreci başlamaktadır.
  • PRP uygulamasında hastaya verilen şey son ürün değildir. İyileşme faktörleri aracılığı ile son ürünü ihtiyaç doğrultusunda hastanın kendi vücudunun üretmesi beklenir. Bu nedenle etkiyi görebilmek için yaklaşık 3 hafta-1 ay arası bir süre geçmesi gerekmektedir. İkinci uygulama ancak bu süreden sonra yapılabilir. PRP vücudun her bölgesine uygulanabilmekte ve bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Dermatolojik uygulamalarda lazer ve peeling gibi işlemler sonrası hızlı iyileşmeyi sağlamak, ciltteki ince kırışıklıkların giderilmesi, esneklik ve parlaklığın yeniden kazandırılması, bası ve diyabetik ayak yaralarının tedavisi, saç dökülmesinde tek başına veya diğer tedavilerin etkisini kuvvetlendirmek için kombine olarak kullanılmaktadır.