Siğil Nedir? Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Siğil Nedir?

Siğil (Verruka)  Human Papilloma Virus (HPV) olarak bilinen bir mikrobun deriye bulaşması sonucu oluşan derideki kabarık lezyona verilen isimdir.

Siğil Neden Çıkar?

Siğil HPV mikrobunun temasla kişiden kişiye ya da kişinin kendinin bir yerinden başka bir yerine bulaştırması sonucu çıkar. HPV mikrobunun yüzden fazla tipi olup bunlardan yaklaşık 20 tanesi insanda hastalığa sebep olur.  Hastalık çocuk ve gençlerde daha sıktır; ancak her yaşta görülebilir. 

Mikrobun bulaşmasından sonra siğilin ortaya çıkma süresi 6 aya kadar uzayabilir. Nemli, kapalı ortam, deride hasar ve kişisel bağışıklığın düşük olması hastalığın bulaşmasını kolaylaştırmaktadır.

Siğilin bulaşması nasıl engellenir?

 • Elleri sık yıkamak 
 • Deride bir yara olduğunda; bu basit bir çizik de olabilir, o alanı özellikle dış faktörlerden korumak
 • Ortak kullanılan banyo, sauna, hamam, havuz gibi nemli ve sıcak alanlarda kişisel terlik kullanımına dikkat etmek
 • Çamaşırları ve çorapları ütülemek
 • Başkasıyla ortak ayakkabı, terlik, çorap kullanmamak 
 • Elde siğil olduğunda tırnak çevresindeki derileri soymamak ve deride çatlaklara sebep olan egzamaları tedavi etmek
 • Tüylü bölgelerde siğil çıktığında bölgeyi tıraş etmemek, tüy dökücü krem veya ağda gibi deriyi tahriş eden uygulamalardan kaçınmak gerekmektedir.

Hastalık bağışıklığı düşük bireylerde daha sık oluşmakta ve zor iyileşmektedir. Bu sebeple bağışıklığı düşüren kansızlık, vitamin eksikliği gibi dahili sebepler ve stres gibi harici faktörler olabildiğince kontrol altına alınmalıdır.

Siğil vücudun farklı yerlerinde farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Yüz bölgesinde bezen düz siğil dediğimiz leke veya beni andıran çok sayıda açık kahverengi toplu iğne başı büyüklüğünde lezyonlar oluşturabilir ya da dışarı doğru ipliksi uzantılar şeklinde büyüyen lezyonlar da yine yüz, baş ve boyunda görülebilir. Ellerde ve vücutta deriden kabarık yüzeyi hafif kepeklenen sert lezyonlara sık rastlanır. Ayak tabanında ise daha sıklıkla içe doğru kök veren tekli lezyonlar veya mozaik dediğimiz yaygın yüzeyel gruplaşmış lezyonlar halinde görülür. Ayak tabanında ağrılı da olabildiği için nasırla sıklıkla karıştırılan siğillerin dikkatli bakıldığında yüzeyinde görülebilen kahverengi kırmızı noktalar ayırt ettiricidir.  

Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Siğil hastaların bir kısmında kendiliğinden iyileşebilmekte ve bu şekilde iyileştiğinde iz bırakmamaktadır. Bu noktada kişisel vücut direnci çok önemlidir. Direncin arttırılması için doktorunuz uygun görürse takviye vitaminler kullanılabilir.

 • Kriyoterapi: Soğuk uygulama ile siğilin dondurulması bu sayede donan dokunun kendiliğinden sağlam dokudan soyularak ayrılması hedeflenmektedir. Büyük lezyonlarda yaklaşık 2 hafta ara ile birden çok tedavi seansı gerekebilmekte, tedavi esnasında soğuğa bağlı hafif bir ağrı olabilmektedir.
 • Koterizasyon: Bölge iğne ile uyuşturulduktan sonra siğil koter cihazı ile yakılarak alınmaktadır. Sonrasında 1-2 hafta süre ile yara bakımı gerekir.
 • Kremler ve solusyonlar: Siğilin tipine ve yerleşim yerine göre kullanılabilecek farklı krem ve asit içerikli solüsyonlar mevcuttur.
 • Lazer: Özellikle yüz bölgesinde iz kalmasından çekindiğimiz ancak kremle tedavi edilemeyen dirençli vakalarda lazer uygulamasını da göz önünde bulundurmak gerekir.

Önemli Notlar

 • Siğil bulaşıcı bir hastalıktır.
 • Siğil tanı ve tedavisi dermatologlar tarafından yapılmaktadır.
 • Kişisel bağışıklık kuvvetli olduğunda siğil kendiliğinden de iyileşebilir. Bu sebeple bağışıklık sistemini harekete geçiren tıp dışı alternatif yöntemlerle de siğilinin iyileştiğini belirten hastalar vardır.
 • Genital siğillerin kendiliğinden iyileşmesi beklenmemeli, mutlaka erken dönemde tedavi edilmelidir.   
 • Tedavi hastaya özeldir, gerekirse kombinasyonlar da yapılabilir. Uygun tedavi için mutlaka dermatoloğa başvurunuz.

Genital Siğller

Cinsel yolla bulaşan deri hastalıkları arasında siğiller önemli bir yer tutmaktadır. Cinsel temas dışında nadiren de olsa iyi sterilize edilmemiş muayene aletleri, ortak kullanılan banyolar veya annenin elinde varsa bebeğe bulaşma gibi farklı bulaş yollları da mümkündür. Genital bölgede yerleşen bu siğillerde diğerlerinden farklı olarak önemli olan, nadir de olsa bazı HPV tiplerinin kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde ise peniste verrüköz karsinom adı verilen bir kansere sebep olabilmesidir. Bu sebeple bu bölgede rastlanan siğiller geciktirmeden tedavi edilmeli, eşler de mutlaka muayene edilmelidir.  Hastalık bulaştıktan sonra siğilin ortaya çıkma süresi bir buçuk yıla kadar uzayabildiğinden tedaviden sonra en az bir yıl hasta yakından takip edilmeli, bu esnada çıkacak siğiller de yeniden tedavi edilmelidir. Genital siğiller hamilelerde özellikle normal doğum planlanıyorsa bebeğe bulaşabilmesi sebebiyle sorun yaratmaktadır. Gebelikte genital siğil mutlaka bir dermatolog ve kadın hastalıkları doğum uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. HPV’nin kanserojen tipleri ile diğer sık rastlanan genital siğil etkeni olan tiplerinden korunmada HPV aşıları etkilidir. Burada esas olan bulaş öncesi aşılamadır ancak bulaş sonrası da eğer etken başka bir HPV tipi ise yine aşı ile kanserojen tiplerden korunmak büyük oranda mümkündür.