Ürtiker (Kurdeşen) Nedir? Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir?

Ürtiker Nedir?

Ürtiker deride kaşıntılı kabarıklıklarla seyreden bir hastalıktır. Kabarıklıklar toplu iğne başı büyüklüğünden 10-15 cm çaplı lezyonlara kadar değişen boyutlarda olabilir. Bir bölgede oluşan kabarıklık genellikle 24 saat içinde iz bırakmadan kaybolurken başka bir yerden yeni bir lezyon çıkabilir ve bu döngü bir kaç hafta sürebilir.

Ürtiker Neden Olur?

Ürtikere yetişkinlerde en sık ilaçlar ve stres neden olurken çocuklarda ise gıda allerjileri ve üst solunum yolu enfeksiyonları en sık sebeptir. Bunlar dışında da ürtiker bir çok başka nedenle ortaya çıkabilir ama tam olarak nedenini saptamak yaklaşık hastaların yarısında mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla akut ürtiker dediğimiz ilk 6 haftalık süreçte nedene yönelik herhangi bir araştırma yapılmaksızın tedavi uygulanması ve olası tetikleyici faktörlerden kaçınılması önerilmektedir. Hastalık süresi 6 haftayı geçtiyse olası tetikleyici iç hastalıklar açısından bir takım tetkiklerin yapılması, allerjik olduğu düşünülüyorsa da detaylı allerji tetkiklerinin yapılması gerekmektedir. Sebebe yönelik altta yatan tedavi edilmemiş bir hastalık varsa veya allerjik ürtikerde allerji kaynağından uzaklaşılmadıysa tedavinin faydası çok sınırlı olmaktadır. 

Ürtiker Tedavisi

Ürtiker tedavisine hastalığın şiddetine göre karar verilir. Bu bir krem, hap veya iğne tedavisi olabilir. Kaşınan bölgeleri kaşımak oradaki hücrelerden ürtikere sebep olan maddelerin kana salınmasına yol açacağından mümkün olduğunca ellememek, krem sürmek veya suya tutmak gerekmektedir. Genellikle ürtiker başladığında tedaviye hızlı yanıt verse bile on gün kadar tedaviyi devam ettirmekte fayda vardır aksi halde ilaçlar bırakıldığında tekrar tetiklenme olabilir. Kronik ürtikerde ise ilk adım tetileyici faktörün saptanıp ondan uzaklaşılmasıdır. Bu tarz ürtikerde tedavi daha uzun sürebilmektedir. Burada önemli olan hastaların sabırlı olması, tedaviye rağmen tek tük lezyonların bir süre daha çıkabileceği konusunda bilgilendirilmeleridir. Tedavi süresince bol su tüketmek de olası allerjenlerin idrar yoluyla vücuttan atılmasını hızlandıracaktır.