Uyuz Tedavisi

Uyuz Sarcoptes Scabiei adı verilen, yalnızca mikroskopla görülebilen bir parazitin deriye yerleşmesi sonucu oluşan hastalığa verilen isimdir. Kadın erkek ayrımı yapmadan tüm yaş grupları ve sosyoekonomik düzeylerde görülebilen oldukça bulaşıcı ve yaygın bir hastalıktır. Uyuz etkeni kişiden kişiye 15-20 dakikalık sürede bile yakın temas söz konusuysa bulaşabilir. 

Parazit kişiye bulaştıktan yaklaşık 3-6 hafta sonra şikayetler oluşmaya başlar. Özellikle gece örtününce ve sıcak ortamlarda artan kaşıntı en önemli belirtisidir. El parmak araları, el bileği iç yüzü, koltuk altı, kadınlarda meme uçları, kasık ve genital bölge, göbek deliği, vücudun sıcak yerleri en sık tutulan bölgelerdir. Bebekler ve vücut direnci düşük kişilerde  sağlıklı erişkinlerin aksine saçlı deri, yüz ve el ayası ile ayak tabanını da içine alan tüm vücut tutulumu söz konusu olabilir. 

Tedavisi kolay olan bu hastalıkta zor olan ve tedavi başarısını etkileyen en önemli faktör etkenin izolasyonudur. 

Aynı evi paylaşan veya hastaya yakın teması olan tüm kişilerin şikayetleri olmasa bile hasta ile aynı anda tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Özel Ege Şehir Hastanesi - Bölümler - Dermatoloji - Yararlı Bilgiler - Uyuz

Evdeki kıyafetlerin, yastık, yorgan, yatak gibi kumaş kaplı tüm yüzeylerin etkenden arındırılması ve tedavinin ertesi gününden itibaren bu şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu amaçla en iyi seçenek kaynatmak veya kızgın ütü ile ütülemektir. Bunlar yapılamıyorsa eğer söz konusu eşya kullanılmadan önce hava geçirmeyen bir poşette en az üç gün bekletilmelidir. 

Tedavide kullanılan ilaçların dozları ve kullanım şekilleri çok önemlidir bu konuda doktorunuzun talimatlarını harfiyen uygulamak gerekir. 

Etken vücuttan uzaklaştırılsa bile sebep olduğu allerjik reaksiyon yaklaşık 1 hafta daha devam edebilmektedir. Bu dönemde semptomatik tedavi ile hasta rahatlatılır.