Uyku Apnesi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku sırasında solunumun belirli bir süre durmasıdır. Buna bağlı olarak kan oksijen düzeyi düşer ve gece boyunca bunun belli bir sayı üstünde olması yaşamsal işlevler için risk oluşturur. Bu nedenle riskli kalp, beyin ve akciğer hastalıkları geceleri ağırlaşarak kendini belli eder. Uyku apnesi olan kişi uykusunda fiziksel ve ruhsal olarak dinlenemez. Gündüz yorgunluğu ve gündüz uyku hali olur. Gece yakınları tarafından şiddetli horladığı ve ara sıra soluğunun durduğu ifade edilir (Tanıklı uyku apnesi). 

 

Uyku Apnesi Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Sabahları yorgun kalkıyorsanız, gün boyu uykulu halde iseniz, uykunuzda horladığınız ve /veya soluğunuzun ara sıra durdurduğu söyleniyorsa mutlaka “ uyku apnesi” nden süphe ederek ilgili birime başvurmalısınız.

 

Uyku Apnesi Nedenleri ve Belirtileri

Aşırı kilolu olmak,sigara kullanmak, burun, boğaz, sinüsler, yumuşak damak, geniz, dil kökü düzeyinde tıkanma oluşturan tüm nedenler (Burun egriliği, geniz eti, bademcik büyüklügü, gevşek yumusak damak, dil kökü kalınlaşması, solunum yolları ve akcigerler müzmin hastalıkları vb) Uyku Apnesine neden olabilir.

 

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku da tanıklı solunum durması

Horlama

Uykuda huzursuzluk ve ani uyanmalar

Gündüz yorgunluk ve uykuya eğilim

Bu belirtileri gösteriyorsanız muhakkak uzman bir hekime danışın.

 

Uyku Apnesi Testi Nedir?

Uyku Apnesi ve horlama başta olmak üzere tüm Uyku Bozukluklarının tanısında altın standart UYKU TESTİ (POLİSOMNOGRAFİ)’dir. Uyku testinde hastalar bir gece hastanede misafir edilerek doğal uyku süresince önemli ve yaşamsal işlevlerin objektif kayıtları yapılır. En az 5 saat toplam uyku süresi boyunca beyin, göz, solunum sistemi, kas sistemi, kalp ve dolaşım sisteminden elde edilen veriler ile test tamamlanmış olur.

Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

 

Uyku Hekimliği konusunda yetkin ve deneyimli KBB,Göğüs Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanlarına ve Hastanelerin Uyku Merkezlerine başvurabilirler.

 

Uyku Apnesinin Zararları

Uyku apnesinin en önemli sonucu kan oksijen düzeyinin düşmesidir. Bu durum yaşamsal organlarımızda geri dönüşümsüz sonuçlar dogurur. Bunların bir bölümü acil müdahele gerektiren durumlardır. İkincil sonuçlar özellikle Beyin, Kalp ve Damar ve Akcigerlerde kendini gösterir.

Uyku apnesi olan kişide gündüz yorgunluk ve performans düşüklüğü görülür. Kişinin işinin özelliklerine göre hayati sonuçları olabilir.( Uyku apne li bir söförün direksiyon başında uyuya kalması gibi).

Yakın çevrenin yaşam kalitesinin düşmesi de önemli bir negatif sonuçtur.

 

Uyku Laboratuvarı Kimler İçin Uygundur?

 • Horlayan, uykuda nefesi kesilen hastalar
 • Gündüz yorgun ve uyuklaması olan hastalar 
 • Obezite
 • Gece terlemesi ve gece idrarı olan kişiler
 • Hipertansiyonu olan hastalar
 • Kalp ritm bozukluğu yaşayanlar
 • Sol ve sağ kalp yetmezliği olan kişiler
 • Diyabet
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan kişiler
 • Beyin damar hastalıkları yaşayanlar
 • Bu hastalar riskli hastalardır ve muhakkak uyku apnesi açısından tetkik ve tedavileri yapılmalıdır. 
 

Uyku Apnesi Tedavisi


ÖZEL EGE ŞEHİR HASTANESİ Uyku bozuklukları ve horlama merkezine başvuran hastalardan uzman hekimler tarafından  ayrıntılı öykü alınır. Endoskopik KBB muayenesi ile tıkayıcı uyku apne hastalığına neden olacak patolojiler belirlenir. Tıbbi ve cerrahi tedavi gerekiyorsa önerilir. Uyku testi programlanır. Uyku testi sonuçları uzman hekimlerce yorumlanır. Uyku bozukluğunun tipine göre Göğüs Hastalıkları,Nöroloji,Kulak Burun Boğaz,Psikiyatri uzmanları hastayı değerlendirir. Eğer Uyku Testi sonucunda hastada Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu tanısı konursa ve hastalık ORTA-AĞIR düzeyde ise hastaya Pozitif Havayolu Basıncı cihazi PAP ile ikinci uyku testi planlanır.


Bu testin amacı tedavide önerilen  farklı PAP cihazlarından hastaya uygun olanı kullanılarak hastalığı tedavi etmek ve doğru PAP cihazını hastaya reçete etmektir. Biz ÖZEL EGE ŞEHİR HASTANESİ UYKU EKİBİ olarak bu tip yakınmaları olan kişilerin gerek kendi sağlıkları ve yaşam standartlarının yükselmesi gerekse çevresel etkilenmenin ve yaşam güvenliğinin sağlanması için mutlaka merkezimize başvurmalarını öneriyoruz.


Uyku Apnesi Tedavisinde Kullanılan Cihaz

Tedavi de pozitif basınçla dış ortam havasını solunum yollarındaki direnci aşarak akciğerlere ulaştıran PAP cihazları kullanılır.  Ayrıca alt ceneyi öne dogru ilerleten plaklar uygun hastalarda kullanıbilinir.


Uyku Apnesinde İlaç Tedavisi

Uyku apnesine neden olan bazı problemlerde (allerji vs) ilaç kullanılarak sınırlı katkı sağlanabilir.


Uyku Apnesi Ameliyatı

Tıkayıcı Uyku Apne Hastalığında hava yollarında direnç artışı ve daralma yaratan bölgelerle ilgili KBB endoskopik değerlendirme sonucunda cerrahi girişimler yapılır. Yine önemli bir Uyku Apne nedeni olarak yumuşak damak ve kuçuk dil gevsekliğini sıkılaştırma ameliyatları uygun kişilerde son derece yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.